• PROTI ČOMU PROTESTOVALI SLOVÁCI

  Protest patrí medzi jedny z významnejších kontrolných mechanizmov každej zdravej demokracie. Možnosť občana vyjsť do ulíc a vyjadriť svoj názor v sebe nesie princíp demokracie samotnej, keďže demokracia zaručuje občanom podieľať sa na riadení štátu a slobodu slova.

 • Cestuj výhodne – trebárs do Nitry

  Prekrásne pamiatky. Nočný život. Starbucks. Toto a ešte mnoho definuje Nitru. Kandidát na kultúrne mesto roka 2026 je väčší než Trnava, no prehľadnejší než Bratislava. Môžeš tak zabudnúť na frmol veľkomiest a banalitu vidieka. Nitra ponúka pestrý program pre študentov aj výletníkov, po ktorom budete mať chuť sa vrátiť. Mnohokrát.

 • Vražda, ktorá otriasla Slovenskom

  V deň vraždy sa Ján Kuciak s jeho partnerkou vrátili do ich domu vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Po ich príchode Martina aktívne posielala do internetovej skupiny svojim priateľkám svadobné šaty. O 20.15 sa ju matka pokúšala kontaktovať. Žiaľ, neúspešne. V nedeľu 19. marca 2018 sa Martinina matka rozhodla navštíviť Martinu a jej snúbenca Jána po opakovane zlyhaných pokusoch o komunikáciu. Na mieste sa však dozvedela, že jej dcéra bola zavraždená. Martina Kušnírová bola usmrtená streľbou do hlavy, Ján Kuciak dvoma výstrelmi do hrude.

 • Duševné zdravie mladých ľudí

  Rozhovor s moderátormi senického klubu Nezábudka s Petrou Hofierkovou (peer konzultantka Ligy za Duševné zdravie, moderátorka klubu Nezábudka v Senici a Galante), Monikou Grepiniakovou (psychologička, moderátorka klubu Nezábudka v Senici) a Radom Praženkom (peer konzultant Ligy za Duševné zdravie, moderátor klubu Nezábudka v Senici)

 • Rozlúštenie záhadnej enigmy: Prípad Gypsy Rose Blanchard

  Čaute študenti aj neštudenti! Volám sa Agáta a z nejakého, aj mne záhadného, dôvodu ma fascinuje kriminalistika a vraždy. V mojej rubrike môžete čakať plno zaujímavých, miestami až brutálnych prípadov z celého sveta. Postupne sa pozrieme a odkryjeme po jednotlivých častiach mediálne známy prípad Gypsy Rose Blanchard. Dúfam, že ťa môj článok zaujme a ak máš nejaké otázky, neboj sa a kontaktuj nás na našom instagrame @studentskelisty

 • Náhľad do práce novinára: Rozhovor s Dušanom Mikušovičom o politike, komunikácii s politikmi a objektivite médií

  Novinár z Denníka N a moderátor diskusii V redakcii Dušan Mikušovič prijal pozvanie, a zúčastnil sa diskusie, ktorú si môžete vypočuť v podcaste Svet 2.0.

 • ,,Ples bude v piatok ?”

  Áno, znelo to trochu bizarne, keď sme si ako členovia Študentského parlamentu predstavili, čo nás všetko čaká. Pre lepší kontext: fašiangové obdobie bolo krátke a sobôt málo. Výzvu sme nakoniec pevne zobrali do našich rúk a odvtedy sme ju nepustili. A vyšlo to. V piatkový večer vo februári sme mohli vstúpiť slávnostnú bránu a otvoriť tak 12. Študentský ples.

 • Imatrikulácie na gymnáziu

  Imatrikulácie. Keď sa vysloví toto slovo, mnohí si spomenú na zábavu, možno menšie strápnenie, ale hlavne na študentské časy. Túto slávnostnú udalosť, pri ktorej sme privítali nových členov do rodiny SENGYMu 23. 11. 2023 na vlastnej koži vyskúšali prváci a prímani Gymnázia Ladislava Novomeského v Senici.

 • Bude to pecka ? GTA VI …

  Po neuveriteľných desiatich rokoch od vydania hry GTA V sa po neuveriteľných 10 rokoch sa objavil trailer na novú ešte lepšiu GTA VI. Trailer sa objavil na Youtube na kanály Rockstar Games o pár hodín skôr ako to všetci očakávali pretože leakerom sa ho podarilo stiahnuť a rozšíriť po platforme X rýchlosťou svetla a všetci boli z toho nadšený okrem Rockstar Games, a tak sa rozhodli umiestniť ho na Youtube oficiálne. Trailer vyvolal u ľudí rôzne reakcie.

 • Mladých nezaujíma politika

  Každým rokom nám do zahraničia „utečú“ tisíce mladých ľudí, či už za školou, pracovnými príležitosťami alebo lepšími životnými podmienkami. Je ľahké ako mladý Slovák upadnúť do stavu bezmocnosti a frustrácie voči svojej vlasti keď v oblastiach, ktoré sa týkajú najmä mladých ľudí stagnujeme, či dokonca zdanlivo cúvame smerom na východ.

 • Slovenská kultúra nenávisti

  Kultúra je nástrojom národnej identity. Sme to my Slováci, ktorí tvoríme Slovenskú kultúru. My rozhodujeme ako vyzerá a ktorým smerom sa bude uberať. Slovenská kultúra nie sú iba kroje, krpce a halušky, sú to aj naše zvyky, vzťahy, umenie. Kultúra sú hodnoty ktoré zastávame, správanie ktoré podporujeme, diela ktoré považujeme za umenie.

 • Zrušenie bakalárskych prác na VŠE

  Vysoká škola ekonomická v Prahe (VŠE) nedávno oznámila, že ruší bakalárske práce na Podnikohospodárskej fakulte. Toto rozhodnutie vyvolalo rôzne reakcie, no ja ho vnímam ako odvážny a progresívny krok k modernizácii vzdelávania.

 • Deň študenstva

  Aj tento rok sme pri príležitosti Dňa študentstva ocenili 17 najlepších študentov zo senických stredných škôl! Všetkým študentom a samozrejme aj výherkyni ankety Cena senickej mládeže, Kataríne Šalíkovej, ešte raz srdečne blahoželáme a už teraz sa tešíme na to, ktorých ambicióznych študentov oceníme budúci rok.

 • Ako sa pripraviť na šteniatko?

  Prínos šteniatka do rodiny je krásny a jedinečný zážitok. Avšak na to, aby ste príchod nového člena do domácnosti zvládli, musíte sa poriadne pripraviť. Ako na to? Ešte predtým ako si priveziete šteniatko domov ,položte si pár otázok. Bude nový prírastok zapadať do rodiny? Zvládnem sa postarať o šteniatko a pripraviť ho do života? Mám na neho čas? Neomrzí ma?

 • Rozhovor: Príprava stužkovej: nezabudnuteľný zážitok, alebo stres?

  Obdobie stužkových slávností je v plnom prúde. Vybavovačiek okolo toho je neúrekom, a preto som si pre vás pripravila rozhovor s dvomi maturantkami: Karolínou Koníkovou z Obchodnej Akadémie a Natáliou Svatou z Gymnázia Ladislava Novomeského v Senici. Obidve majú stužkovú už za sebou.

 • Umenie 20. storočia

  Umenie je neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Má rôzne podoby. To, čo je dnes, by však nebolo bez minulosti. Obzvlášť veľké zmeny nastali v 20. storočí. Po výstižnom realizme a farebnom impresionizme nastupujú na začiatku 20. storočia smery, ktoré zobrazujú abstrakciu a v tej dobe získali množstvo kritiky.

 • Štýl ulice

  RAP je žáner hudby, označovaný ako „black music“, ktorého história sa začína niekedy v 70. rokoch minulého storočia v štvrti New Yorku nazývanou Harlem. Mladí, prevažne afroameričania, sa chceli zabávať, a kedže nemali peniaze na kluby, tak si robili vlastné, na ulicach. Pozbierali gramofóny a magnetické nahrávače, čo našli doma a posúvaním platní vzniklo scratchovanie. Je to ten pohyb, ktorý neodmysliteľne patrí DJom.

 • Týždeň na utuženie medziľudských vzťahov

  Dni 18. až 22. septembra patrili Senickému týždňu dobrovoľníctva. Táto iniciatíva k propagácii dobrovoľníckych činností sa u nás koná každoročne, tento rok konkrétne už po trinásty krát, a taktiež sa prekrýva aj s Európskym týždňom mobility. Ako dobrovoľníci zo Senice 2.0 sme sa opäť naplno zapojili do pomáhania nášmu okoliu.

 • Ako zlepšiť naše okolie

  Všetci to vidíme. Vlastne aj zažívame. Veci nekonečne stagnujú alebo sa hýbu nesprávnym smerom. Nikto s tým nič nerobí, nikto nám nepomôže a tí, čo by aj mohli niečo urobiť, sa radšej navzájom urážajú a hádajú. Je to beznádejné…

 • Hľadáme ťa!

  Chceš byť v časopise s dlhou históriou? Vyjadriť sa svojimi názormi, či len tak sa zlepšovať v slohoch? Určite sa pridaj k nám! Vytvárame kontent, ktorých mladých ľudí zaujíma a tento rok ho ideme celý premeniť na niečo, čo v Senici ešte nebolo!