Rozhovor :

Príprava stužkovej : nezabudnuteľný zážitok, alebo stres ?

Obdobie stužkových slávností je v plnom prúde. Vybavovačiek okolo toho je neúrekom, a preto som si pre vás pripravila rozhovor s dvomi maturantkami : Karolínou Koníkovou z Obchodnej Akadémie a Natáliou Svatou z Gymnázia Ladislava Novomeského v Senici. Obidve majú stužkovú už za sebou. Prezradili nám rôzne pikošky, ktoré treba vedieť predtým, než sa pustíte do práce a či bola príprava taká náročná, ako sa o nej hovorí.

Stužkovú, už máš za sebou, tak aké to bolo ?

Karolína: Som strašne spokojná, užila som si ju. Bola to bohovská párty. Nečakala som to. Prekonalo to moje očakávania.

Natália: Našu stužkovú som si veľmi užila, síce ma to stálo veľa starostí, nervov a stresu, ale nakoniec to všetko stálo za to.

Ako ste si poradili s programom ?

Karolína: Program sme plánovali dopredu, no 4 dni pred stužkovou sme si s babami vymysleli tanček na pesničku od skupiny ABBA: Dancing queen. Narýchlo zbúchané kroky boli koniec koncov vydarené. Podľa mňa sme všetci mali z toho dobrý pocit. Mám z toho radosť. Chalani boli perfektní moderátori, vďaka ktorým bol program o niekoľko levelov lepší.

Natália: Náš program v podstate prebiehal ako televízne vysielanie. Veľa sme použili z minuloročných imatrikulačiek. Vymysleli sme aj scénky týždeň pred stužkovou, napr. Cvičme v rytme. Bola to kombinácia nacvičených krokov a improvizácie. Myslím, že s takým obmedzeným časom na nacvičovanie sme to dali na jedničku. Na druhú stranu spoločný tanec bol jasný už od začiatku a skorej sme si ho aj nacvičovali.

Bolo niečo, na čom ste sa ako trieda nezhodli ?

Karolína: Veľa vecí. Častokrát sme menili program. Neboli sme všetci totálne zohraní. Čo sa najviac čudujem je, ako rýchlo sme sa zhodli na oznamkách. Vybrali sme, zahlasovali sme a každý sa s tým potom zmieril. Na čom sme sa nevedeli zhodnúť, bola otázka, či budeme mať kameramana. Nakoniec sme ho nemali.

Natália: Už od začiatku sme predpokladali, že 33 ľudí sa na niečom určite nezhodne. Vtipné je na tom to, že sme sa zrovna zhodli na všetkom okrem pesničiek na nástup. To bol kameň úrazu a trvalo dni, nie týždne kým sme prišli k záverečným pesničkám.

Čo by v programe podľa teba malo byť určite zahrnuté.

Karolína: Nemal by určite chýbať spoločný tanec, lebo každý by podľa mňa mal vystupovať. Je to taká základná vec.

Natália: Ak sa bavíme o tom, čo tam nemá chýbať, tak je to spoločný program. Vo väčšine prípadoch je to spoločný tanec. Na každej stužkovej ho každý videl, ale musí to tam byť. Je to zároveň spojenie kolektívu, keď sa musíte učiť tanečné kroky. Myslím si, že určite ešte humorné veci. Pobavia sa na tom, rodičia aj profesori. Nezabudnime na hudobné číslo. Podľa mňa to môže aj dosť zdvihnúť náladu.

Ako ste pripravovali výzdobu ?

Karolína: Robili sme si ju sami. Balónovú bránu, zdobenie stolov, … Organizačne to mala pod palcom moja spolužiačka. Sálu sme zladili do zlata a trochu do hneda a zelena, kvôli oznamkám a tablu, ktoré majú tiež túto farebnú kombináciu.

Natália: Vybavovanie výzdoby som mala na starosti ja. V podstate som oslovila známu, ktorá robieva výzdoby na svadby a na rôzne podobné podujatia. Bola veľmi ochotná. Všetko vlastne spravila ona a my sme jej tak trochu pomohli navliecť návleky na stoličky a doladiť detaily. Dá sa povedať, že väčšinu toho spravila ona a my už sme si to dozdobili balónikmi. Veľmi sa jej to podarilo. Asi by sme to my sami nedali tak ako ona.

Aké výhry v tombole boli naj ?

Karolína: Podľa mňa to boli losovacie ceny, napríklad obrovský darčekový kôš, poukážka na masáž, ku kaderníkovi, permanentka do fitka, … Moji spolužiaci dokonca prispeli aj vtipnou cenou, čo bola krabica s nápisom: ,,poznáš kamaráta v núdzi ?“ kde bol vo vnútri zabalený toaletný papier.

Natália: Doposiaľ som nevedela, čo sa do takej tomboly dáva. Prekvapilo ma kopec elektronických spotrebičov, ako napríklad popcornovač. Čo ma tak najviac zaujalo, boli určite hlavné ceny. Bol tam zájazd na vianočné trhy, či 2-dňový pobyt v Mikulove. Pre niekoho to mohla byť vtipná, pre niekoho užitočná cena: niekoľko kilo zemiakov alebo kľučku z okna. Neviem, kto ju priniesol, neviem, na čo bola, ale myslím, že všetkých určite pobavila a hlavne výhercu. (smiech)

O aké vtipné príhody by ste sa s nami podelili ?

Karolína: Išli sme na polnočný nástup, kde zazneli rôzne prejavy. Potom sa chalani chystali odovzdať darček našej triednej. Dali sme jej ako darček bicykel. Predtým, než sme jej ho odovzdali, tak sa na ňom spolužiaci povozili okolo celej auly. Spomínam si, že keď sme spievali gaudeamus, nevyznelo to úplne dobre pretože sme si pomýlili jednu slohu. (smiech) Najhoršie bolo na tom to, že sme sa pomýlili všetci naraz, čiže si to všetci všimli.

Natália: Pre mňa osobne bolo asi najvtipnejšie sledovať profesorov, ktorých poznám ako profesionálnych a serióznych, odviazať sa a zatancovať si s nami.

Čo si vaši rodičia najviac chválili ?

Karolína: Našu spevácku scénku. Najviac sa na tom nasmiali. Znelo to ako hymna, kde som hovorila otázky: Ako sa cítime, keď ideme ráno do školy a ostatní spievali : ,,Dnes sa mi nechce nič, ani len prstom pohnúť”. Mali sme taktiež parádneho dídžeja, pri ktorom si rodičia dobre zatancovali. Mám pocit, že sa im celá stužková veľmi páčila, nenudili sa. Pri programe to vyhrávali naši moderátori.

Natália: Určite si najviac chválili to, ako dobre vyzerajú ich deti. Myslím, že rodičia boli celkovo spokojní so všetkým, čo tam bolo. Hlavne si užili dojemné momenty so svojimi deťmi. Tatkovia si najviac chválili čapované pivo. Mnohí si povedia, že je to sedliacke a že sa to na stužkovej nehodí, ale ver mi, že tatkovia si čapované pivo veľmi chválili.

Koľko času ste venovali prípravám?

Karolína: Nemali sme veľa času, nakoľko sme mali stužkovú už 20.10. Počuli sme, že podaktorí nacvičujú stužkovú aj 2 mesiace a my sme to riešili asi mesiac. Samozrejme dôležité veci ako je DJ, fotograf, tortičky, kvety sme mali vyriešené už minulý rok. Mesiac sme intenzívne pripravovali program, výzdobu, zákusky, chlebíčky, večera, … Všetko sme sa snažili mať vybavené čo najskôr, aby sa nestalo, že by sme na niečo prišli v deň stužkovej.

Natália: Niektoré veci sme si povybavovali už cez leto, ale veľa sme si nechali aj na poslednú chvíľu. Dokopy myslím, že to mohli byť také 2-3 mesiace.

Čo by si odporučila na záver študentom, ktorí sa ešte len chystajú na stužkovú ?

Karolína: Stres je úplne zbytočný, pretože nakoniec sa aj tak všetko vyrieši. Podaktorí to u nás aj hrotili a medzi nimi aj ja… Treba si všetko dopredu naplánovať, aby sa na nič nezabudlo. Nie všetko sa podarí presne do detailu. Hlavne si to užiť a nejak bolo a nejak bude.

Natália: Úplne najdôležitejšie je zajednať miesto a v prvom rade popremýšľať, nad nejakými víziami a len sa porozprávať so spolužiakmi, ako si to predstavujú a potom si rovnomerne porozdeľovať úlohy. Pretože keď sa toto všetko nechá na neskôr, tak vzniká len zbytočný stres, ktorému sa dá jednoducho predísť, takže nemyslíte si, že ešte máte čas, nemáte. Najlepšie je si čím skôr všetko rozvrhnúť, aby ste týždeň pred stužkovou nemuseli všetko vybavovať.

Ema Poláková, Študentský parlament Senica