Mladých nezaujíma politika

Každým rokom nám do zahraničia „utečú“ tisíce mladých ľudí, či už za školou, pracovnými príležitosťami alebo lepšími životnými podmienkami. Je ľahké ako mladý Slovák upadnúť do stavu bezmocnosti a frustrácie voči svojej vlasti keď v oblastiach, ktoré sa týkajú najmä mladých ľudí stagnujeme, či dokonca zdanlivo cúvame smerom na východ. 

Naše školstvo dlhodobo pracuje s nedostatkom financií, užívame zastaralé metódy vzdelávania a často neaktuálne informácie. Nechávame našich prepracovaných učiteľov pripravovať si každú jednu hodinu, písomku a materiál na „vlastnú päsť“. Hlboko zanedbávame ľudí, ktorí nie len vzdelávajú ale aj čiastočne vychovávajú našich žiakov a študentov a čudujeme sa, že mladí pedagógovia obchádzajú slovenské školy oblúkom. Z hľadiska efektívnosti výdavkov máme druhé najhoršie zdravotníctvo v Európskej Únii, čo nepredstavuje hrozbu len pre pacientov, ale aj mladých lekárov, ktorí polemizujú nad tým, či sa im vôbec oplatí pracovať na Slovensku v odbore. Alebo najnovšia hrubá čiara proti „LGBT propagande“ stanovená ministerkou kultúry, ktorá sa vyhranila voči výstave zobrazujúcej slovenské páry rovnakého pohlavia, čo je, povezme si úprimne, problematika týkajúca sa skôr mladších Slovákov ako tých starších. Mladí ľudia necítia hrdosť voči svojmu rodnému kraju, či také to „zdravé vlastenectvo“, ktoré vidíme v občanoch iných Európskych štátov. Necítia sa na Slovensku reprezentovaní a nie sú ochotní zaň bojovať. A prečo by aj mali? Z pohľadu mladého človeka niet za čo bojovať a niet sa čím pýšiť.

Mladí sa nezaujímajú o politiku, pretože majú pocit, že pre nich v politike nie je miesto. Čo je paradoxne hlavný dôvod, prečo by si sa o politiku zaujímať mal. Sledovať každú jednu zmenu, nahlas kritizovať čo sa ti nepáči, čítať knihy, čerpať informácie zo (skutočne) nezaujatých médií. Nenechať sa odbiť rečami o tom ako ničomu nerozumieš a tvoje skúsenosti nemajú váhu alebo nie sú skutočné. Nie nadarmo sa hovorí, že mladí sú budúcnosť tejto krajiny. Možno otrepaná fráza, ale je to tak. Ty si budúcnosť tejto krajiny. A keď všetci reprezentanti Slovenskej budúcnosti zdúchnu do „teplých krajín“, zostanú nám tu len ľudia, ktorí budúcnosť nikdy nechceli, nechcú a nikdy chcieť nebudú. Ľudia, ktorých netrápi či sa na Slovensku oplatí študovať, pracovať a žiť.

Možno nie sme hrdí Slováci ale spoločne dokážeme vybudovať Slovensko, na ktoré sme hrdí.

P.Danko